Katechizm do bierzmowania

1. Co to jest wiara w Boga?

Wiara jest postawą człowieka wobec Boga. Wierząc, człowiek dobrowolnie uznaje istnienie Boga i wchodzi w osobistą relację z Nim.

2. W jaki sposób rozwijamy swoją wiarę w Boga?

Czytanie i rozważanie Słowa Bożego; modlitwa i życie sakramentalne; zaangażowanie w życie Kościoła; kierowanie się w życiu przykazaniem miłości. Dlatego obowiązek poznawania swej wiary nie kończy się wraz z nauką religii, lecz trwa przez całe życie.

3. W jaki sposób dajemy świadectwo o swojej wierze?

Świadectwem wiary chrześcijanina są nie tylko słowa, ale przede wszystkim jego życie zgodne z nauką Chrystusa, a więc: modlitwa, dobrze wykonywana praca, szacunek dla bliźnich, właściwie przeżywane: cierpienie, radość itp.

4. Co to są sakramenty?

Sakramenty to widzialne znaki niewidzialnej łaski, ustanowione przez Chrystusa. Przez nie udzielane jest człowiekowi życie Boże.

5. Co to jest chrzest?

Chrzest jest to pierwszy sakrament – brama sakramentów – który uwalnia człowieka od grzechu pierworodnego i włącza go do Kościoła.

6. Kto udziela sakramentu chrztu?

Zasadniczo sakramentu chrztu udziela kapłan. W razie niebezpieczeństwa śmierci – chrztu może udzielić każdy człowiek (nawet niewierzący), jednak ma zachować formę Kościoła i mieć intencję czynienia tego, co czyni Kościół, gdy udziela chrztu. Chrztu udziela się przez polanie wodą głowy i wypowiedzenie słów: (imię chrzczonego) ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

7. Kto może być rodzicem chrzestnym?

Może nim być człowiek wierzący i praktykujący, mający ukończone 16 lat, wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, nie będący rodzicem dziecka, zdolny w pełni korzystać z sakramentów (spowiedzi i Eucharystii), który przyjął sakrament bierzmowania.

8. Co to jest bierzmowanie?

Bierzmowanie jest to sakrament, w którym Duch Święty umacnia chrześcijanina, aby wiarę swoją mężnie wyznawał, bronił jej i według niej żył.

9. Ile razy można przyjąć bierzmowanie?

Przyjmujemy tylko jeden raz w życiu, ponieważ wyciska on na duszy niezatarte znamię świadka Chrystusowego.

10. Jakie są najważniejsze czynności podczas udzielania sakramentu bierzmowania?

Włożenie rąk przez biskupa, co oznacza zstąpienie Ducha Świętego oraz namaszczenie na czole olejem krzyżma i wypowiedzenie przez szafarza słów: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.

Na podstawie: Moje przygotowanie do bierzmowania.

Katechizm i indeks kandydata do bierzmowania.

Olsztyn 2020